Ciało w działaniu. Warsztaty teatralne według metody Jacques’a Lecoqa!!! >Teatr

według metody Jacques’a Lecoqa
.

Prowadzenie: Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich

Warsztaty „Ciało w działaniu. Warsztaty teatralne według metody Jacques’a Lecoqa”, składają się z dwóch bloków.

Pierwszy z nich dotyczy treningu z Maską Neutralną (masque neutre), wprowadzoną do ćwiczeń z aktorami przez Jacques’a Copeau w początkach XX wieku. Metodę tę rozwinął Jacques Lecoq, wykorzystując Maskę Neutralną zaprojektowaną i wykonaną przez Amleto Sartoriego. Celem pracy z Maską Neutralną jest umiejętność kontrolowania ruchu każdej części ciała i świadomość rozróżnienia pomiędzy ruchem „czystym” a ruchem „zabarwionym komentarzem psychologicznym” czy „charakterystycznym”. W efekcie oczyszczamy ciało z ruchu „charakterystycznego”, stwarzamy swoistą carte blanche – ciało gotowe do działania.

Drugim blokiem warsztatowym jest studiowanie dynamiki otaczającego nas świata oraz przekształcanie jej w działanie sceniczne.Poznanie intelektualne – obserwacja, powinno być nierozerwalnie połączone z działaniem fizycznym, w którym następuje przemiana „realnego” w „teatralne”. W procesie teatralizacji rzeczywistości (świat–wyobraźnia–ciało), obok ożywiania i pobudzania wyobraźni ruchowo-przestrzennej, niezwykle ważne jest wypracowanie odpowiedniej wrażliwości ciała. Ciało staje się widocznym przekaźnikiem przemienionej rzeczywistości. Poznanie otaczającej nas rzeczywistości poprzez studiowanie jej dynamiki może być niekończącym się źródłem inspiracji, zarówno dla aktora, reżysera jak i choreografa.

Obu blokom warsztatowym towarzyszyć będą zajęcia poświęcone analizie ruchu. Na warsztatach nacisk położony jest na indywidualny rozwój każdego ucznia, który posiadając świadomość swojego ciała oraz odpowiednie „narzędzia” i „technikę”, będzie mógł znaleźć własny sposób na pracę na scenie i rozwój artystyczny. Proponowane warsztaty są doskonałą bazą ruchową dla osób bez doświadczenia scenicznego, natomiast dla zawodowych aktorów są treningiem ciała oraz doskonaleniem warsztatu aktorskiego.

Czas i miejsce: 11-18 sierpnia 2014r., Wrocław

Ilość godzin warsztatowych: po 8h warsztatów dziennie, w sumie 64 godziny warsztatów

Koszt całkowity: 250zł

Koordynator projektu: Marcin Cichoń

Zapisy i więcej informacji: marcin.cichon@vp.pl,

Organizatorzy: Fundacja Pantomima, Studio Dono

Partnerzy: Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, SKIBA

*UWAGA!!! Miejsce na warsztaty jest zarezerwowane dopiero, po dokonaniu przedpłaty 100PLN (która jest bezzwrotna, w przypadku rezygnacji z udziału w warsztatach) na konto koordynatora projektu:

Dane do przelewu:

Marcin Cichoń

KONTO Z LWEM Direct 12 1050 1490 1000 0090 4721 6818

Tytułem: warsztaty teatru fizycznego “Ciało w działaniu”

Pedagodzy warsztatów „Ciało w działaniu. Warsztaty teatralne według metody Jacques’a Lecoqa”:

Agnieszka Cianciara-Fröhlich

v      Ecole Phillippe Gaulier, Paris, France, 2010;

v      Scuola Internazionale di Attore Comico seguito da Antonio Fava, Reggio Emillia, Italia, 2006;

v      Uczestnictwo w filmie dokumentalnym: “An Antonio Fava Documentary. Commedia by Fava. The Commedia dell’Arte step by step”, Vignola, Italia, 2005;

v      Stage Internazionale della Commedia dell’Arte seguito da Antonio Fava, Reggio Emillia, Italia, 2004;

v      Ecole Internationale de Theatre Jacques Lecoq, Paris, France, 2003 –2004;

v      ZASP , Dyplom Aktora Dramatycznego, Warszawa, Polska, 2001;

v      Uniwersytet Jagielloński, Instytut Polonistyki, kierunek teatrologia, magister teatrologii;  Kraków, Polska, 1995–2001;

Jonathan Fröhlich

v      Ecole Phillippe Gaulier, Paris, France, 2010;

v      Stage Internazionale della Commedia dell’Arte seguito da Antonio Fava, Reggio Emillia, Italia, 2005;

v      Ecole Internationale de Theatre Jacques Lecoq, Paris, France, 2003 -2004;

v      Corso di Pantomima e Mimo Moderno presso Carlos Martinez, Barcellona, Espagna, 2003;

Organizatorzy:

Fundacja Pantomima,

Studio Dono, http://www.studiodono.pl/index.php/aktualnoci/232-warsztaty-teatru-fizycznego

Partnerzy: