logo

Teatr Pod Kolumnami >Aktualności

Post Thumbnail

WARSZTATY PANTOMIMY – ZAPISY!
Rozpoczęcie zajęć 5 października 2017!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy, roczny cykl warsztatów pantomimy od podstaw w Klubie Pod Kolumnami. Zajęcia skierowane są dla osób, które chciałyby poznać sztukę pantomimy, “poruszyć się” i spędzić czas w sposób twórczy!

Program zajęć obejmuje m.in.:
*ukształtowanie świadomości ciała;
*plastykę ciała;
*technikę pantomimy;
*budowanie postaci w oparciu o ruch;
*elementarne zadania aktorskie.

KTO MOŻE DOŁĄCZYĆ DO GRUPY?  
Wszystkie osoby od 16 roku życia – uczniowie gimnazjalnym, liceum, studenci, absolwenci oraz wszystkie osoby zainteresowane poznaniem teatru ruchu i pantomimy.
 
KIEDY I GDZIE?
 
Klub Pod Kolumnami przy pl. Świętego Macieja 21
w każdy czwartek w godzinach:
18.10-19.25- warsztaty pantomimy 
19.30-21.00 forum dyskusyjne – twórcze i świadome Ja (1 raz w miesiącu);  
Rozpoczęcie zajęć 5 października!
 
OPŁATY:  
70 zł/m-c. (płatne na 1 zajęciach w miesiącu)
25zł – pojedyncze zajęcia  
*Udział w zajęciach po raz pierwszy zwalnia z opłat!!!
 
ZGŁOSZENIA  
Zgłoszenia zawierające: dane osobowe oraz krótką informację o sobie prosimy przesłać na adres: biuro@fundacjapantomima.pl w tytule maila wpisując „Warsztaty Pantomimy”.  
Więcej informacji pod numerem tel.: 796 389 485 / 880 149 132 lub w klubie,
e-mail: info@kolumny.art.pl, tel. 71/322 95 38  

Więcej informacji można znaleźć także:  
• na stronie: www.kolumny.art.pl lub  www.fundacjapantomima.pl  
• FB Fundacji Pantomima  
 
ZAPRASZAMY DO TWÓRCZYCH POSZUKIWAŃ I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ!  

 

Prowadzący:  
mgr Magdalena Hardziej, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Od kilku lat prowadzi i reżyseruje “Teatr Pod Kolumnami”. Aktorka FreeMotion Group, występuje też na scenie WCTD, gdzie gra w spektaklach repertuarowego teatru dla dzieci.  Uczestniczka różnorodnych warsztatów w Polsce i za granicą, z zakresu pantomimy, tańca i teatru ruchu. Pomysłodawczyni, koordynator i pedagog wielu projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. „Karpacka Pracownia Pantomimy”, „ Akademia Małego Mima”, „Świadomi siebie”. Współzałożycielka i pedagog zajęć ruchowych, reżyserka spektakli w Teatrze Pod Kolumnami -teatrze pantomimy młodych .Wieloletni i doświadczony pedagog zajęć animacyjnych i teatralnych współpracujący z wieloma placówkami oświatowymi. Z wykształcenia magister filologii polskiej, specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu o specjalizacji pantomima, absolwentka Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego. Wiceprezes i współzałożycielka Fundacji Pantomima, koordynatorka wielu projektów edukacyjnych i artystycznych. Reżyser teatrów dziecięcych, twórca scenariuszy.

mgr Katarzyna Łuczyńska, animator kultury, instruktor teatralny, aktor-mim, współzałożycielka i Prezes Fundacji Pantomima. Realizuje autorskie projekty artystyczne, edukacyjne oraz animacyjne w zakresie pantomimy i teatru z dziećmi, młodzieżą i studentami. Reżyseruje spektakle “Małego Teatru Pod Kolumnami”, “Małej Akademii Teatralnej”, teatru dziecięcego we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka (gdzie pracuje jako pedagog zajęć ruchowych, instruktor teatralny oraz pedagog projektów edukacyjnych dla dzieci), współprowadzi młodzieżowo-studencką grupę “Teatr Pod Kolumnami”, pracuje ze studentami pantomimy w SKIBIE. Aktorka FreeMotion Group oraz aktorka na scenie WCTD, gdzie gra w spektaklach repertuarowego teatru dla dzieci. Z wykształcenia absolwentka polonistyki i teatrologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz specjalizacji pantomimicznej w SKIBIE, adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, uczestniczka i organizator wielu kursów z zakresu pantomimy i teatru w kraju i za granicą.  

mgr Paulina Chrzan – psycholog, teatrolog.

Fundacja Pantomima powstała w listopadzie 2011 roku we Wrocławiu. Założyła ją grupa pasjonatów, entuzjastów, praktyków oraz teoretyków pantomimy i innych form teatru ruchu, dla których punkt wyjścia stanowi ciało, by wspólnie budować mosty między praktykami i teoretykami oraz z powodzeniem wspierać, inicjować i dokumentować działalność artystyczną, naukową oraz edukacyjną w zakresie swoich pasji. Fundacja realizuje autorskie projekty animacyjno-edukacyjne w zakresie pantomimy. Więcej na: www.fundacjapantomima.pl  
 

warsztaty

V PREMIERA TEATRU POD KOLUMNAMI

“RYT” – w reżyserii Magdaleny Hardziej
Teatr Pod Kolumnami z Klubu Pod Kolumnami i Fundacji Pantomima we Wrocławiu

Scenariusz: Teatr Pod Kolumnami/ Magdalena Hardziej
Występują:
Edyta Kasprzyk – Wierny 1/Amaterasu
Adam Banach – Wierny 2/ Susanoo/Cień
Zuzanna Bocian – Wierny 3/ Izyda-Maryja
Anna Jakubowicz – Wierny 4/ Perperuna
Małgorzata Furtak – Wierny 5/ Kozioł Ofiarny
Monika Szafrańska – Wierny 6

OPIS:

Część fabularna „Rytu” skupia się na bogatej w doświadczenia wędrówce poprzez różne wierzenia i mitologie, które stały się punktem wyjściowym do przedstawionych historii. Inspiracji do opowiadanych zdarzeń dostarczyły między innymi postacie takie jak Susano i Amaterasu, Izyda, Maryja oczy Perperuna.Od niepamiętnych czasów ludy zamieszkujące Ziemię próbowały wytłumaczyć sobie zjawiska przyrody i mechanizmy rządzące światem. Najdawniejsze umysły kreowały systemy znaków i obrzędów, które miały za zadanie zjednać się z Bogami.
Spektakl Teatru Pod Kolumnami jest próbą znalezienia podobieństw między najdawniejszymi obrzędami, które pochodziły z różnych wierzeń. Ukazaniem walki jaką człowiek musi stoczyć ze sobą i światem, żeby przekonać się, iż wszyscy tworzymy wielką wspólnotę razem z roślinami, zwierzętami, naturą i całym kosmosem.

 

IV PREMIERA TEATRU POD KOLUMNAMI

“W Blasku Cienia” w reż. Katarzyny Łuczyńskiej
Teatr Pod Kolumnami z Klubu Pod Kolumnami i Fundacji Pantomima we Wrocławiu

 „W Blasku Cienia” w reż. Katarzyny Łuczyńskiej to plastyczna podróż przez myśli i wspomnienia bohaterki, która stoi przed wyborem ścieżki życiowej .O jej umysł walczą dwie przeciwstawne siły, których źródło znajduje się w samej podświadomości. Historia w metaforyczny sposób przedstawia proces dialektycznego rozwoju psychiki człowieka.

Obsada:
Główna bohaterka (Skrzypaczka) – Edyta Kasprzyk
Nauczycielka/Światło 1 – Zuzanna Bocian
Dyrygent/Cień 1 – Adam Banach
Światło 2 – Monika Szafrańska
Światło 3 – Małgorzata Furtak
Cień 2 – Nikola Czerniecka
Cień 3 – Anna Jakubowicz

Reżyseria:
Katarzyna Łuczyńska

Scenariusz:
Adam Banach, Zuzanna Bocian, Nikola Czerniecka, Małgorzata Furtak, Anna Jakubowicz, Edyta Kasprzyk, Monika Szafrańska

Choreografia:
Scena żonglerska: Adam Banach
Pozostałe sceny: Katarzyna Łuczyńska oraz grupa Teatru Pod Kolumnami

Charakteryzacja:
Anna Jakubowicz

Opracowanie muzyczne:
Adam Banach

Konsultacja artystyczna:
Magdalena Hardziej

Opiekunowie grupy: Paulina Chrzan, Magdalena Hardziej, Katarzyna Łuczyńska.

 

III PREMIERA TEATRU POD KOLUMNAMI

Już 17 marca o godz. 19.00 zapraszamy do Klubu Pod Kolumnami na premierę dwóch spektakli w wykonaniu “Teatru Pod Kolumnami”: “Dzieło” w reż. Magdaleny Hardziej oraz “Wnętrze” w reż. Katarzyny Łuczyńskiej.

Teatr Pod Kolumnami, „Wnętrze” reż. Katarzyna Łuczyńska
Spektakl „Wnętrze” inspirowany dramatem Maurice’a Maeterlincka (o tym samym tytule)  stanowi swobodną wariację i wymysł tego, co mogło się dziać – we wnętrzach samych bohaterów i we wnętrzu ich domu. Historia  relacji rodzinnych i zdarzeń  – nie opisana szczegółowo przez Maeterlincka – na potrzeby realizacji tej pantomimy została przez nas wymyślona. W tekście  Maeterlincka pozornie nic nie zapowiadało katastrofy, która nadeszła. W naszym przedstawieniu upostaciowiony los w osobach trzech Mojr (w mitologii greckiej boginie losu) krąży wokół bohaterów, nieuchronnie zwiastując jakiś kres. Sytuacje realne, jakie mają miejsce w domu, przeplatają się z epizodami “przeczuć”, zbliżonymi w swoim wyrazie do świata marzeń sennych. Przeczucia te ogarniają najmłodszą z córek, ukazując widzom drugie dno realnych sytuacji oraz nieznany i niedostrzegalny dotąd sens zjawisk, w których na światło dzienne wychodzą: skryta  o człowieku prawda i kierujące nim pobudki.

„Wnętrze”
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Łuczyńska
Czas trwania: ok. 40 minut
Miejsce: Klub Pod Kolumnami pl. Św. Macieja 21
Organizator: Klub Pod Kolumnammi i Fundacja Pantomima
Premiera: 17.03.2016r.

Obsada:
Adam Banach –Atropos (Mojra)
Zuzanna Bocian – Kloto(Mojra)
Dorota Butyńska –Lachesis(Mojra)
Małgorzata Furtak – córka
Edyta Kasprzyk – córka
Monika Szafrańska – córka
Igor Korus – ojciec
Anna Jakubowicz – matka

 

Teatr Pod Kolumnami, „Dzieło” reż. Magdalena Hardziej

Spektakl inspirowany jest m.in. książką „ Kiedy byłem dziełem sztuki”  E.E.Schmitta – historią grupy artystów z których jeden – rzeźbiarz, w wyniku popełnionego plagiatu wznosi się na wyżyny, zyskuje sławę i uznanie przyjaciół. Szybko jednak okazuje się, że nie ma za wiele do powiedzenia, jednak aby sprostać oczekiwaniom środowiska decyduje się na dość „odważne przedsięwzięcie”. Spektakl porusza zagadnienia takie jak: czym jest dzieło sztuki? Kim jest artysta? Czym sugeruje się odbiorca uznając coś za dzieło, kogoś za artystę? Czy są jakieś granice w twórczości? Czym kierujemy się w naszych ludzkich wyborach i jakie są tego konsekwencje? Młodzi aktorzy starają się odpowiedzieć na te i inne pytania za pomocą ekspresji swojego ciała oraz ruchowych działań którymi próbują uchwycić esencję podejmowanych problemów.

„Dzieło”
Scenariusz i reżyseria: Magdalena Hardziej
Opracowanie muzyczne: Magdalena Hardziej, Tomasz Młynarczyk
Premiera: 17 marca 2016 r., Klub Pod Kolumnami
Czas trwania: ok. 40 minut

Obsada:
Igor Korus – rzeźbiarz
Edyta Kasprzyk – malarka
Monika Szafrańska– pianistka, krytyk 1
Adam Banach – pisarz, krytyk 2
Dorota Butyńska – malarka, krytyk 3
Anna Jakubowicz – pisarka, paparazzi 1
Zuzanna Bocian – poetka,paparazzi 2
Małgorzata Furtak- skrzypaczka, paparazzi 3
Teatr Pod Kolumnami / Pantomima dla początkujących

Zajęcia od października – czwartki godz. 17:30 – 19:00.

Do pracy w sezonie artystycznym 2015/2016 nad nowym spektaklem poszukujemy młodzieży i studentów.  

KTO MOŻE DOŁĄCZYĆ DO GRUPY?
Osoby w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, studenci i absolwenci, ludzie zaangażowani , którzy nawet mimo braku doświadczenia, chcą spróbować swoich sił na scenie i są zdecydowani na twórczą pracę i występy w sezonie artystycznym 2015/2016 r.

KIEDY I GDZIE?  
Klub Pod Kolumnami przy pl. Świętego Macieja 21 w każdy czwartek w godzinach :  
17.30- 19.00- działania teatralno – ruchowe;  
19.00- 20.30 – forum dyskusyjne „ Twórcze i świadome Ja” ( 1-2 razy w miesiącu);  

OPŁATY:  
60 zł/msc. ( płatne na 1 zajęciach w miesiącu)  

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia zawierające: dane osobowe oraz krótką informację o sobie prosimy przesłać na adres: biuro@fundacjapantomima.pl w tytule maila wpisując „ Teatr Pod Kolumnami”  
Zgłoszenia przyjmujemy do wtorku 29 września.

Więcej informacji można znaleźć:  
• na stronie : www.fundacjapantomima.pl  
• facebooku Fundacji Pantomima  
ZAPRASZAMY DO TWÓRCZYCH POSZUKIWAŃ I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ!  
„Teatr Pod Kolumnami” istnieje od 01.10.2 013r, pierwszą jego premierą był spektakl „Muzeum” w reż. M. Młynarczyk i K. Łuczyńskiej nagrodzony III miejscem na XII Ogólnopolskim Festiwalu Małych Forma Teatralnych „Arlekinada”. Na festiwalu tym nagrodzono także dwie nasze aktorki – Karolinę Sawicką – I miejscem za najlepszą kreację aktorską oraz Tosię Rosik-Rosińską wyróżnieniem aktorskim. Drugim spektaklem teatru była “Ławeczka” w reż. M. Młynarczyk wyróżniona w marcu 2015r. na wrocławskim festiwalu “Chochoł”.  
 
Fundacja Pantomima powstała w listopadzie 2011 roku we Wrocławiu. Założyła ją grupa pasjonatów, entuzjastów, praktyków oraz teoretyków pantomimy i innych form teatru ruchu, dla których punkt wyjścia stanowi ciało, by wspólnie budować mosty między praktykami i teoretykami oraz z powodzeniem wspierać, inicjować i dokumentować działalność artystyczną, naukową oraz edukacyjną w zakresie swoich pasji. Fundacja realizuje autorskie projekty animacyjno-edukacyjne w zakresie pantomimy. Do tej pory zrealizowała m.in: „Świadomych siebie” (dla młodzieży od 13 do 18 roku życia) „Karpacką Pracownię Pantomimy” (kurs pantomimy dla adeptów sztuki mimu z całego kraju) oraz „Akademię Małego Mima” (kurs pantomimy dla najmłodszych, 3-6 latków). Więcej na: www.fundacjapantomima.pl  

 

Fundacja Pantomima, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania wykorzystuje pliki COOKIES. W ustawieniach przeglądarki można zablokować zapisywanie Cookies. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Cookies.
Zgadzam się / Zamknij