Premiera w „Teatrze Pod Kolumnami”
Już w piątek 6.03.2015 w Klub Pod Kolumnami odbędzie się premiera dwóch etiud pantomimicznych: „Ławeczka” w reż. M. Młynarczyk i „Intrygi Arlekina” w reż. K. Łuczyńskiej Wstęp: 5zł.
„Ławeczka” to etiuda opowiadająca o spotkaniach międzyludzkich, nieoczekiwanych reakcjach i nieprzewidzianych zdarzeniach których nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zaplanować. To krótka opowieść o tym jak los i przeznaczenie kierują naszymi drogami często sprawiając, że na naszej ścieżce pojawiają się obcy ludzie z którymi nasze losy zostają na zawsze splecione. Spotkania te, wraz z nieprzewidzianymi reakcjami stają się źródłem wiedzy o Nas samych będąc swoistym lustrem w którym możemy zobaczyć odbicie naszej drugiej, często nieznanej natury.
„Ławeczka”- scenariusz i reżyseria Magdalena Młynarczyk
Czas trwania: około 35 minut
Premiera: 6.03.2015 Klub Pod Kolumnami
Obsada:
Paweł Boczkowski- mężczyzna w cylindrze
Aleksandra Habowska- panna stanowcza, starsza kloszardka
Urszula Hołubecka- panna wstydliwa, młodsza kloszardka
Monika Szafrańska- panna rozmarzona, siostra
Anna Jakubowicz- panna namiętna, kobieta bezwzględna
„Intrygi Arlekina” to etiuda pantomimiczna na pięć osób. Fabuła etiudy została zainspirowana XVIII wieczną arlekinadą, w której postać Arlekina zyskała moc magiczną – między innymi niewidzialność. W bliżej niedookreślonej przestrzeni, przywodzącej na myśl restaurację, Arlekin powołuje do życia: dżentelmena-podrywacza, romantyczną białą damę, naiwną trzpiotkę oraz prostą i zawadiacką kobietę. Wszyscy oni ulegają działaniom i intrygom Arlekina. O tym, co z nich wyniknie, opowiemy nie używając słów.
„Intrygi Arlekina”- scenariusz i reżyseria Katarzyna Łuczyńska
Czas trwania: około 25 minut
Premiera: 6.03.2015 Klub Pod Kolumnami
Obsada:
Paweł Boczkowski- dżentelmen-podrywacz
Aleksandra Habowska- Arlekin
Urszula Hołubecka- naiwna trzpiotka
Monika Szafrańska- biała dama
Anna Jakubowicz- zawadiacka kobieta
*Klub Pod Kolumnami i Fundacja Pantomima prowadzą młodzieżowy „Teatr Pod Kolumnami”– teatru młodych, zajmującej się teatrem ruchu i pantomimą.
„Teatr Pod Kolumnami” istnieje od 01.10.2013r. Pierwszą premierą był spektakl „Muzeum” w reż. M. Młynarczyk i K. Łuczyńskiej nagrodzony III miejscem na XII Ogólnopolskim Festiwalu Małych Forma Teatralnych „Arlekinada”. Na festiwalu tym nagrodzono także dwie nasze aktorki – Karolinę Sawicką – I miejscem za najlepszą kreację aktorską oraz Antoninę Rosik-Rosińską wyróżnieniem aktorskim.
Praca w naszym teatrze przebiega na dwóch płaszczyznach: forum dyskusyjnego „Twórcze i świadome Ja” oraz działania praktycznego osadzonego w estetyce teatru ruchu i pantomimy.
Forum dyskusyjne „Twórcze i świadome Ja” stanowi motor napędowy grupy, wymianę pomysłów i doświadczeń, jest też doskonałym uzupełnieniem zajęć teatralnych, gdyż poprzez lepsze poznanie siebie i różnorodnych zachowań ludzkich, kreacje postaci stają się bogatsze i bardziej interesujące. Prowadzący: Paulina Chrzan
Działanie teatralno-ruchowe – jest czasem, w którym grupa „Teatru Pod Kolumnami” wspólnie ćwiczy i tworzy starając się wypracować własny język i metodę pracy.. Efektem wspólnych działań jest spektakl teatralny, wystawiany w Klubie Pod Kolumnami, na festiwalach oraz przy okazji różnorodnych wydarzeń artystycznych w mieście . Ten blok prowadzą naprzemiennie: Magdalena Młynarczyk i Katarzyna Łuczyńska.
W tym roku premiera spektaklu zaplanowana jest na marzec 2015 r.
Kto może dołączyć do grupy?
Jeżeli jesteś osobą, która jest ciekawa świata i różnorodnych doświadczeń, nastawiona jest na rozwój własnych kompetencji, kreatywności i umiejętności, pasji twórczych, próbę wyrażenia i poznania siebie poprzez teatr ruchu i pantomimę oraz pracę nad swoim JA, to miejsce idealne dla Ciebie.
Grupa „Teatr Pod Kolumnami” otwarta jest dla osób w wieku gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, studentów i absolwentów uczelni, ludzi rzetelnych i odpowiedzialnych, zdecydowanych na wspólna pracę w sezonie artystycznym 2014/2015 (do końca czerwca 2015r.).
Kiedy i gdzie?
Praca w „Teatrze Pod Kolumnami (oraz późniejsze pokazy zrealizowanych spektakli), odbywają się w Klubie Pod Kolumnami przy pl. Św. Macieja 21 w każdy piątek w godzinach: od 16.30 do 19.30:
16.30-18.00 – Działanie teatralno-ruchowe, sala teatralna, prowadzone naprzemiennie przez Magdalenę Młynarczyk i Katarzynę Łuczyńską ( co tydzień).
18.00-19.30 – Forum dyskusyjne „Twórcze i świadome Ja”, salonik, prowadzący: Paulina Chrzan ( co dwa tygodnie).
Opłaty
Składka miesięczna każdego uczestnika grupy wynosi 60 zł./msc. płacone zawsze na pierwszym spotkaniu grupy w danym miesiącu.
Zgłoszenia
Zgłoszenia zawierające: dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia) oraz krótką informację o sobie (zainteresowania, wcześniejsze doświadczenia teatralne, powód dołączenia do grupy) prosimy przesyłać na adres: biuro@fundacjapantomima.pl w tytule wpisując: „Teatr Pod Kolumnami”.
SPOTKANIE CZŁONKÓW TEATRU POD KOLUMNAMI JUŻ TRWAJĄ!!! NA ZGŁOSZENIA ORAZ PRZYJĘCIE NOWYCH OSÓB CZEKAMY OD POŁOWY MARCA!
Zapraszamy serdecznie do twórczych poszukiwań i niezapomnianych wrażeń!
“ŚWIADOMI SIEBIE”, A “TEATR POD KOLUMNAM”I!!!
*Założenie grupy “TEATR POD KOLUMNAMI”, to efekt wcześniejszego, rocznego projektu „Świadomi siebie”, w którym młodzi ludzie podczas warsztatów teatralno-ruchowych podejmowali próbę wyrażenia siebie za pomocą ekspresji cielesnej, tworzyli i kreowali nowe światy, kolorując je swoją wyobraźnią, każdym ruchem mówiąc o sobie. W wyniku tej pracy powstały dwa pokazy: pierwszy – zbiór etiud pt.: ”W drodze” , drugi – spektakl pt.: „Sen”, oba zakończone dużym sukcesem.
Okazało się, że rok wspólnej pracy to za mało by wyrazić siebie, by zaspokoić teatralne pasje, by poznać pantomimę. Z związku z tym powstał pomysł by założyć „Teatr Pod Kolumnami”, w którym każdy, niezależnie od umiejętności i wcześniejszych doświadczeń będzie mógł spróbować swoich sił na deskach scenicznych i wspólnie stworzyć nowe, interesujące kreacje teatralne oparte na własnej wyobraźni, wrażliwości i emocjach.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMU DOKUMENTALNEGO O PROJEKCIE “ŚWIADOMI SIEBIE”
https://www.youtube.com/watch?v=I_Se-_CzdLw
Prowadzący- działanie teatralno-ruchowe:
Magdalena Młynarczyk – współzałożyciel i wice-prezes Fundacji Pantomima, pasjonatka teatru ruchu i pantomimy, współautorka, koordynatorka i pedagog rocznych projektów animacyjnych dla młodzieży – między innymi: „Profilaktyka uzależnień w spektaklach teatralnych” (01.02.2010-30.11.2010), „Razem przeciw” (01.02.2011-30.12.2011), Świadomi siebie (09.2012-06.2013), „Piszę, bo rozumiem” (15.04- 21.06. 2012r.) , „Akademia Małego Mima ( 2013/ 2014) oraz projektu „Karpacka Pracownia Pantomimy” (2012-2013/ 2014). Uczestniczka licznych warsztatów pantomimy oraz warsztatów z zakresu teatru ruchu. W latach 2010-2013 adeptka Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, grała między innymi w realizacjach Studia Pantomimy – „Limbo”, reż. Radomir Piorun, „Sklepy Cynamonowe”, reż. Jerzy Kozłowski oraz w spektaklu „Cztery pory roku” w reż. M. Sikorskiego, A. Nabiałkowskiej, R. Pioruna, K. Sobiszewskiej. Obecnie gra w spektaklu „Zabawki” w reż. A. Nabiałkowskiej oraz w innych realizacjach WCTD ( dawny Kalambur).Odbyła dwuletni kurs akrobatyki na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu oraz roczny kurs tańca współczesnego. Z wykształcenia praktyk i teoretyk – mgr filologii polskiej, specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Wrocławskim, a także absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu o specjalizacji pantomima. Publikowała m.in. w „Dzienniku Teatralnym” i „nietakt!cie”. Pracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc zajęcia teatralno-ruchowe.
Katarzyna Łuczyńska – współzałożyciel i prezes Fundacji Pantomima, współautorka, koordynatorka i pedagog rocznych projektów animacyjnych dla młodzieży – między innymi: „Profilaktyka uzależnień w spektaklach teatralnych” (01.02.2010-30.11.2010), „Razem przeciw” (01.02.2011-30.12.2011), Świadomi siebie (09.2012-06.2013), Piszę, bo rozumiem (15.04- 21.06. 2012r.) .) , „Akademia Małego Mima ( 2013/ 2014) oraz projektu „Karpacka Pracownia Pantomimy” (2012-2013/ 2014). W Fundacji Pantomima współrealizuje autorskie projekty. Obecnie pracuje z młodzieżą w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu – SKIBA oraz dziećmi we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Obszar jej zainteresowań badawczych stanowi historia i praktyka pantomimy. Uczestniczka licznych warsztatów pantomimy oraz warsztatów z zakresu teatru ruchu. W latach 2009-2013 adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, grała między innymi w realizacjach Studia Pantomimy – „Limbo”, reż. Radomir Piorun, „Sklepy Cynamonowe”, reż. Jerzy Kozłowski. Odbyła dwuletni kurs akrobatyki na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Z wykształcenia mgr filologii polskiej, specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu o specjalizacji pantomima. Obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Wrocławskim napisaną pod kierunkiem dra I. Guszpita „O braku metody, czyli w poszukiwaniu sposobu pracy Henryka Tomaszewskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy”. Obroniła wyróżnioną pracę dyplomową w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu napisaną pod kierunkiem mgr J. Stankiewicza „Historia pantomimy – teoria i praktyka”. Autorka szkiców badawczych z zakresu pantomimy.
Prowadzący – Forum dyskusyjne: „Twórcze i świadome Ja”
Paulina Chrzan absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studentka V roku psychologii na Wydziale Historycznym i Pedagogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pedagog zajęć psychologicznych w projekcie Świadomi siebie (09.2012-06.2013). Prowadziła Pracownię Dziennikarską w Młodzieżowym Domu Kultury im. Mieczysława Kozara – Słobódzkiego w Świdnicy. Recenzentka teatralna Dziennika Teatralnego oraz Niezależnego Pisma Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego B.E.S.T. Wolontariuszka na wielu festiwalach teatralnych oraz uczestniczka warsztatów psychologicznych z zakresu: integracji interpersonalnej, wypalenia zawodowego, związków psychiki i ciała w kontekście zdrowia i choroby, profilaktyki stresu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatniej premiery Teatru Pod Kolumnami, spektaklu „Muzeum” pokazu oraz z zajęć projektowych w naszej galerii.
*„Teatr Pod Kolumnami” istnieje przy Fundacji Pantomima i Klubie Pod Kolumnami od 01.10.2013r. Okazało się, że rok wspólnej pracy przy projekcie „Świadomi siebie” realizowanym przez Fundacje Pantomim to za mało by wyrazić siebie, by zaspokoić teatralne pasje, by poznać pantomimę. Z związku z tym powstał pomysł by założyć „Teatr Pod Kolumnami” w Klubie Pod Kolumnami, gdzie każdy, niezależnie od umiejętności i wcześniejszych doświadczeń będzie mógł spróbować swoich sił na deskach scenicznych i wspólnie stworzyć nowe, interesujące kreacje teatralne oparte na własnej wyobraźni, wrażliwości i emocjach. Część teatralno-ruchową prowadzą: Magdalena Młynarczyk i Katarzyna Łuczyńska. Dodatkowo zajęcia teatralne poszerzone są o zajęcia z zakresu poznania i zrozumienia siebie samego oraz świata który Nas otacza, aby lepiej przygotować się na spotkania z różnymi ludźmi i sytuacjami, aby stać się bardziej świadomym siebie człowiekiem. Blok „Twórcze i świadome Ja” prowadzony jest przez Paulinę Chrzan. Stanowi on doskonałe uzupełnienie zajęć teatralnych, gdyż poprzez lepsze poznanie siebie i różnorodnych zachowań ludzkich, kreacje postaci stają się bogatsze i bardziej interesujące.
Pierwszą premierą (zagraną 16.02.2014 r. o godz. 19.00) „Teatru Pod Kolumnami” był spektakl „Muzeum”. Przedstawienie grane jest w Klubie Pod Kolumnami we Wrocławiu. Spektakl nagrodzony został III miejscem na XII Ogólnopolskim Festiwalu Małych Forma Teatralnych „Arlekinada”. Na festiwalu tym nagrodzono także dwie nasze aktorki – Karolin Sawicą – I miejscem za najlepszą kreację aktorską oraz Tosię Rosik-Rosińską wyróżnieniem aktorskim.
” MUZEUM”, reż. M. Młynarczyk i K.Łuczyńska
„Muzeum”, to historia opowiedziana ruchem, o dziwnym Muzealniku, który żyje wśród
eksponatów muzealnych, każdego dnia pieczołowicie je pielęgnując oraz starając się znaleźć
informacje w księgach na ich temat. Któregoś ranka w Muzeum dzieje się rzecz niezwykła:
pojawia się nowy, nieznany nikomu eksponat Ekscentrycznej Damy, w którym Muzealnik
zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Stara się znaleźć odpowiedź dotyczącą pochodzenia
ukochanych rzeźb, zwłaszcza nowego eksponatu, jednak po wielu nieudany próbach załamuje
się i postanawia porzucić swoją pracę. Wtedy to Rzeźba Myśliciela otwiera przed
Muzealnikiem swoją tajemniczą księgę trzymaną do tej pory na kolanach – Muzealnik
wyczytuje z niej historię Ekscentrycznej Damy oraz jej powinowactwo z innymi eksponatami
w Muzeum. O jakiej historii opowiemy? O tym przekonają się Państwo sami. Zapraszamy!
Obsada:
Monika Szafrańska- muzealnik
Karolina Sawicka – ekscentryczna dama
Urszula Hołubecka – wesołe dziecko,
Tosia Rosik Rosińska – poważne dziecko,
Aleksandra Szmania – matka,
Paulina Kaczmarska – myśliciel,
Anna Jakubowicz – dama-perfekcjonistka,
Edyta Kasprzyk– stara panna, dama dworu
Natalia Sikora – stara panna, dama dworu
Reżyseria:
Magdalena Młynarczyk
Katarzyna Łuczyńska