„Pracownia Pantomimy” >Teatr

Fundacja Pantomima we współpracy z aktorami: Radomirem Piorunem, Mariuszem Sikorskim, Anną Nabiałkowską i Katarzyną Sobiszewską oraz partnerem projektu – Zespołem Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu, przeprowadziła cykl pięciu zjazdów warsztatowych w ramach „Pracowni Pantomimy” o nazwie “Zimowe warsztaty pantomimy w Karpaczu ”.

PRACOWANIA PANTOMIMY W KARPACZU

Powstanie „Pracowni Pantomimy” zainicjowały „Letnie warsztaty pantomimy w Karpaczu” (3.08-11.08.2012r.), w trakcie których uczestnicy mieli możliwość doświadczyć wspólnej pracy z pedagogami, mającymi prowadzić zajęcia w pracowni.

W ramach „Pracowni Pantomimy” odbył się cykl warsztatów, składający się z zajęć praktycznych prowadzonych przez: Radomira Pioruna, Mariusza Sikorskiego, Annę Nabiałkowską i Katarzynę Sobiszewską oraz teoretycznych – z zakresu historii pantomimy – prowadzonych przez Katarzynę Łuczyńską oraz Magdalenę Młynarczyk. Uczestnicy „Pracowni Pantomimy”  zdobywali umiejętności praktyczne w zakresie pantomimy, a także wiedzę teoretyczną, dotyczącą jej historii.

„Pracownia Pantomimy” realizowana była w Zespole Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Uczestnicy Pracowni zakwaterowani byli w Internacie Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu położonym w ustronnym miejscu otoczonym lasem i ścieżkami spacerowymi.

PROGRAM PRACOWNI PANTOMIMY

Program zajęć praktycznych w „Pracowni Pantomimy” obejmował szereg różnorodnych aspektów (przydatnych do zastosowania w dziedzinach sztuki, wykorzystujących pracę z ciałem), zindywidualizowanych przez poszczególnych prowadzących, między innymi:

*ukształtowanie świadomości ciała;

*plastykę ciała;

*ruch sceniczny;

*operowanie choreografią;

*elementy baletu klasycznego, tańca współczesnego, jogi i innych technik użytecznych w grze aktorskiej;

*warsztaty z walki scenicznej;

*naukę zastosowania elementów techniki w grze aktorskiej;

*budowanie postaci i sytuacji scenicznej w oparciu o ruch;

*wskazanie różnic i zależności pomiędzy indywidualną, a zespołową grą aktorską w pantomimie.

Program zajęć teoretycznych w „Pracowni Pantomimy” obejmował historię pantomimy, przedstawioną w postaci prelekcji i prezentacji materiałów audiowizualnych. Ich celem jest zaznajomienie uczestników z tradycją polskiej pantomimy zbiorowej i biografią artystyczną jej twórcy – Henryka Tomaszewskiego oraz historią pantomimy.

HARMONOGRAM PRACOWNI PANTOMIMY

ZJAZD IW dniach 9-11 listopada 2012 r. miały miejsce warsztaty w Karpaczu w ramach „Pracowni Pantomimy”. Siedemnastu uczestników zajęć, wzięło udział w  zjeździe pierwszym, trzydniowych warsztatach prowadzonych przez Mariusza Sikorskiego i Radomira Pioruna.

ZJAZD II –  W dniach 4-6 stycznia 2013r. miały miejsce warsztaty w Karpaczu w ramach „Pracowni Pantomimy”. Uczestnicy zajęć wzięli udział w zjeździe drugim, trzydniowym warsztatach prowadzonych przez Annę Nabiałkowską i Radomira Pioruna.

ZJAZD III – W dniach 1-3 marca 2013r. miały miejsce warsztaty w Karpaczu w ramach „Pracowni Pantomimy”. Uczestnicy zajęć wzięli udział w trzecim, trzydniowym warsztatach prowadzonych przez Katarzynę Sobiszewską oraz Mariusza Sikorskiego.

ZJAZD IVW dniach 5- 7 kwietnia 2013r. miały miejsce warsztaty w Karpaczu w ramach „Pracowni Pantomimy”. Uczestnicy zajęć wzięli udział w czwartym, trzydniowym warsztatach prowadzonych przez Radomira Pioruna oraz  Mariusza Sikorskiego.

ZJAZD VW dniach 29-31 maja 2013r. miały miejsce warsztaty w Karpaczu w ramach „Pracowni Pantomimy”. Uczestnicy zajęć wzięli udział w piątym. trzydniowym warsztatach prowadzonych przez Katarzynę Sobiszewską oraz Annę Nabiałkowską.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze zjazdów w naszej galerii.